Zotat hindu: cilët janë atje dhe karakteristikat e tyre

Zotat kryesorë hindu janë Brahma, Vishnu dhe Shiva.

Feja hindu është e njohur për shumëllojshmërinë e saj të gjerë të perëndive dhe perëndeshave. Secila prej këtyre hyjnive ka funksionin dhe historinë e vet. Zotat më të njohur hindu janë Brahma, Vishnu dhe Shiva, por ka shumë të tjerë të adhuruar nga ithtarët e këtij besimi.

Në këtë artikull do të flasim për perënditë e ndryshme hindu, duke komentuar më hollësisht tre kryesoret. Synimi ynë është të ofrojmë një kuptim më të thellë të hyjnive të hinduizmit dhe se si ato luajnë një rol të rëndësishëm në fenë dhe kulturën e Indisë. Nëpërmjet këtij teksti ne shpresojmë t'i ndihmojmë lexuesit të vlerësojnë pasurinë dhe diversitetin e fesë hindu dhe të kuptojnë më mirë rolin e saj në jetën e besimtarëve të saj.

Çfarë lloj feje është feja hindu?

Në fenë hindu ka shumë perëndi.

Para se të flasim për perënditë hindu, le të diskutojmë fillimisht se për çfarë është Hinduizmi. Feja hindu, e njohur gjithashtu si Sanatana Dharma ose "rruga e përjetshme" Është një nga fetë më të vjetra dhe më komplekse në botë. Ajo i ka rrënjët në Indi dhe është përhapur përmes Nepalit, Sri Lankës, Indonezisë dhe vendeve të tjera në Azinë Juglindore. Feja hindu bazohet në një sërë tekstesh të shenjta, duke përfshirë Vedat, Upanishadët, Puranat, ndër të tjera.

Karakterizohet nga shumëllojshmëria e madhe e perëndive, secila prej tyre me një funksion dhe histori specifike. Hyjnitë më të njohura janë Brahma, Vishnu dhe Shiva. Brahma është krijuesi i universit, Vishnu është mbrojtësi dhe ruajtësi i universit dhe Shiva është shkatërruesi dhe rinovuesi i universit. Ne do t'i diskutojmë ato më në detaje më vonë.

feja hindu gjithashtu ka një theks të fortë në rimishërimin, ideja se shpirti i një personi rimishërohet në një trup të ri pas vdekjes. Hinduizmi gjithashtu mëson se çlirimi shpirtëror, i njohur si "moksha", është qëllimi përfundimtar i jetës. Për më tepër, ajo ka një traditë guru-dishepulli, ku një guru ose mësues shpirtëror e udhëzon dishepullin në rrugën e tij drejt çlirimit shpirtëror. Kjo fe gjithashtu ka një shumëllojshmëri të gjerë praktikash dhe ritualesh, duke përfshirë pujas (adhurim), yajnas (oferta), joga, meditim dhe agjërim.

Duhet thënë se feja hindu është shumë e larmishme dhe ka shumë degë dhe tradita të ndryshme. Është një fe e gjallë dhe vazhdon të zhvillohet dhe të përshtatet me kohët moderne.

Sa janë perënditë hindu?

Sipas traditave të ndryshme dhe shkrimeve të shenjta, përmenden qindra perëndi hindu

Siç e kemi përmendur më lart, feja hindu ka një numër të madh hyjnish, secila me një funksion dhe histori specifike. Zotat më të njohur janë Brahma, Vishnu dhe Shiva, por ka shumë të tjerë në panteonin hindu. Sipas traditave të ndryshme dhe shkrimeve të shenjta, përmenden qindra perëndi dhe hyjni. Sidoqoftë, është e rëndësishme të përmendet se në hinduizëm, ato janë të gjitha aspekte të ndryshme të një Zoti suprem, Brahman, dhe të gjithë perënditë konsiderohen si manifestime të një Zoti.

Përveç Brahma, Vishnu dhe Shiva, disa nga perënditë dhe hyjnitë më të njohura në hinduizëm janë:

 • Devi ose Shakti: Perëndeshë femërore, energji hyjnore. Ajo konsiderohet nëna e të gjithë perëndive dhe perëndeshave. Është perëndeshë e pjellorisë.
 • Ganesh: Zot me kokë elefanti, heqës i pengesave. Ai është një nga perënditë më të njohura dhe adhurohet në të gjithë Indinë. Është zot i mençurisë dhe suksesit.
 • Kartikeya: Zot i luftës dhe i trimërisë. Ai është vëllai binjak i Ganesha.
 • Hanuman: Zoti majmun, shërbëtor besnik i Ramës. Ai është zot i besnikërisë dhe përkushtimit.
 • Lakshmi: Perëndeshë e pasurisë, prosperitetit dhe mirëqenies. Ajo është gruaja e Vishnu.
 • Sarasvati: Perëndeshë e muzikës, artit dhe mençurisë.
 • Rama dhe Krishna: Dy nga perënditë hindu më të njohura dhe më të adhuruara në hinduizëm. Ata janë avatarë të Vishnu dhe kanë një rëndësi të madhe në mitologjinë dhe fenë hindu.
 • Kali: Perëndeshë e shkatërrimit dhe transformimit. Është forma më e fuqishme e Devit dhe adhurohet nga ata që kërkojnë mbrojtje dhe fuqi.

Çdo zot dhe perëndeshë ka mitologjinë, historinë dhe praktikat e veta të adhurimit. Disa nga hyjnitë janë të nderuara në të gjithë Indinë, ndërsa të tjerat janë më të njohura në rajone të veçanta. Më poshtë do të diskutojmë më në detaje tre perënditë kryesore hindu: Brahma, Vishnu dhe Shiva.

Brahma: Krijuesi i universit

Le të fillojmë me kryesorin e perëndive hindu: Brahma. Pa dyshim, ai është një nga hyjnitë më të rëndësishme në panteonin hindu. Ai konsiderohet si krijuesi i universit dhe është një nga Trimurti, së bashku me Vishnu (ruajtës) dhe Shiva (shkatërrues). Brahma njihet edhe si "Babai i Gjenealogjive" ose "Prajapati". Është perëndia e krijimit dhe krijuesi i qenieve të gjalla. Për më tepër, ai është zot i mençurisë dhe vetëdijes shpirtërore. Ai konsiderohet gjithashtu zot i poezisë dhe muzikës.

Artikulli i lidhur:
Historia e perëndisë Brahma, Krijuesi

Sipas mitologjisë hindu, Brahma u krijua nga Zoti suprem, i quajtur Brahman, për të krijuar universin. Ai filloi me këtë detyrë përmes meditimit dhe reflektimit, dhe pas një kohe të caktuar, ai filloi të krijojë qenie të gjalla. Ai krijoi qiejt, tokat, oqeanet dhe gjallesat që banojnë në to.

Brahma zakonisht përshkruhet me katër krahë, duke mbajtur një libër, një rruzare, një pendë dhe një tas me ujë. Shpesh ka katër koka, secila përballë në një drejtim të ndryshëm, duke simbolizuar krijimin në të katër drejtimet. Në adhurimin hindu, Brahma është një zot më i vogël në krahasim me Vishnu dhe Shiva, dhe ka më pak tempuj dhe ndjekës të përkushtuar në krahasim me ta. Megjithatë, në disa tradita rajonale ajo është më e adhuruar dhe ka rëndësi më të madhe në mitologji.

Vishnu: mbrojtësi dhe ruajtësi i universit

Vishnu është një nga hyjnitë kryesore

Le të vazhdojmë tani me hyjninë Vishnu, gjithashtu një nga perënditë më të rëndësishme hindu. Sipas hinduizmit, ai është ruajtësi i universit. Sipas mitologjisë hindu, Vishnu është mbrojtësi i universit dhe është përgjegjës për ruajtjen e ekuilibrit në të. Prandaj është zot i drejtësisë dhe mbrojtjes. Është mbështetja e gjithçkaje që ekziston, mbështetja e të gjitha qenieve të gjalla dhe mbështetja e ligjeve universale.

Një nga karakteristikat më të shquara të Vishnu ato janë mishërimet ose avatarët e tij në forma të ndryshme, të njohura si "Vishnu Avatara". Këta avatarë përfshijnë Rama dhe Krishna, dy nga perënditë më të njohura dhe më të adhuruara në fenë hindu dhe kanë një rëndësi të madhe në mitologji dhe hinduizëm. Secili nga avatarët e Vishnu ka një qëllim të veçantë dhe një histori të lidhur me të.

Vishnu shpesh përshkruhet me katër krahë, duke mbajtur një guaskë (shankha), një disk (chakra), një shkop (gada) dhe zambak uji (padma). Përveç kësaj, zakonisht ka një aureolë blu pas saj. Është gjithashtu e zakonshme ta shohësh atë me një gjarpër të quajtur Shesha, i cili mbështillet rreth tij, si një jastëk. Duhet thënë se zakonisht shfaqet me një formë pushimi, e njohur si “Ananta-Shesha”. në të cilën ai prehet në Shesha, ndërsa ai mediton dhe pret mishërimin e tij të ardhshëm.

Në adhurimin hindu, Vishnu është një nga perënditë më të rëndësishme dhe është i nderuar në të gjithë Indinë. Tempujt e tyre, i ashtuquajturi vaishnavizëm, janë shumë të zakonshëm dhe të njohur. Ndjekësit e Vishnu quhen Vaishnavas dhe praktikojnë përkushtim dhe adhurim ndaj këtij hyjni dhe avatarëve të tij.

Shiva: shkatërruesi dhe rinovuesi i universit

Më në fund duhet të veçojmë Shiva-n, një tjetër nga perënditë më të rëndësishme në panteonin hindu. Ai është shkatërruesi dhe rinovuesi i universit. Sipas mitologjisë hindu, Shiva është perëndia e shkatërrimit dhe transformimit, por ai është edhe perëndi i rigjenerimit dhe krijimtarisë. Përveç kësaj, ai është hyjni i meditimit dhe asketizmit, prandaj ai konsiderohet mësuesi i jogës dhe shkencës misterioze të tantra.

Përveç gjithë këtyre titujve, Shiva është gjithashtu zot i maleve dhe lumenjve, si dhe mbrojtës i kafshëve dhe bimëve të egra. Prandaj nuk është për t'u habitur që ai njihet edhe nga forma e tij e "Pashupati" ose "Zoti i kafshëve". As nuk është për t'u habitur që adhuruesit kryesorë të tyre janë barinjtë dhe gjuetarët. Shiva njihet edhe si "Zoti i vallëzimit" (Nataraja) në formën e tij kërcimtare, ai simbolizon krijimin dhe shkatërrimin e universit.

Shiva zakonisht përfaqësohet me tre sy, ka një trup të zhveshur dhe është i stolisur me gjarpërinjtë dhe një gjerdan me kafka. Në shumë raste ai shfaqet me një fjongo tigri dhe një treshe në duar. Është gjithashtu e zakonshme ta shohësh atë në një qëndrim meditimi ose kërcimi. Në adhurimin hindu, Shiva është një nga perënditë më të rëndësishme dhe nderohet në të gjithë Indinë. Tempujt e tyre janë shumë të zakonshëm dhe njihen si Shaivizëm. Ndjekësit e Shivës njihen si Shaivas dhe praktikojnë përkushtim dhe adhurim ndaj Shivait dhe formave të ndryshme të tij.

Shpresoj që të gjitha këto informacione rreth perëndive hindu të kenë qenë interesante për ju. Ju mësoni diçka të re çdo ditë!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.