Ekipi editorial

Postposmo është një faqe interneti AB në internet. Në këtë faqe interneti ne raportojmë për kulturën, rishikimet, filmat, librat, muzikën, ekonominë dhe financat, vetë-përmirësimin dhe fenë. Një miks interesant për të gjithë ata që duan të informohen dhe të bëhen pjesë e qytetarëve të shekullit të XNUMX-të

Që kur u lançua në vitin 2005, Postposmo ka pasur rritje spektakolare për t'u bërë një nga kompanitë lider në sektorin e saj.

Ekipi redaktues i Postposmo përbëhet nga një grup prej ekspertë dhe të apasionuar pas informacionit dhe kulturës. Nëse edhe ju dëshironi të jeni pjesë e ekipit, mund të na dërgoni këtë formular për t'u bërë redaktor.

Nëse ajo që po kërkoni është lista e artikuj dhe kategori me të cilën jemi marrë gjatë viteve, mund ta përdorni këtë lidhje nga Seksionet.

Koordinatori

  Redaktorët

  • Jennifer Monge Sanz

   Unë jam Xheni, e apasionuar pas kulturës dhe artit. Që i vogël jam magjepsur nga veprat e artit dhe historitë e tyre, prandaj vendosa të studioj Histori Arti, Restaurim dhe Konservim. Trajnimi im më ka lejuar të punoj si guidë turistike, një profesion që më pëlqen shumë sepse më lejon të ndaj njohuritë dhe entuziazmin tim me njerëzit e tjerë. Përveç kulturës dhe artit, jam i dashuruar edhe pas natyrës dhe kafshëve. Unë jetoj në një shtëpi fshati me kuajt dhe qentë e mi, të cilët janë pjesë e familjes sime. Edhe pse ndonjëherë më shkaktojnë më shumë se dhimbje koke, nuk do t'i ndërroja me asgjë. Unë e dua natyrën, duke përfshirë natyrën njerëzore, trupi është një makinë e jashtëzakonshme për të cilën na mbetet shumë për të zbuluar. Më pëlqen të lexoj për shkencën, shëndetin dhe mirëqenien dhe të mësoj gjëra të reja çdo ditë. Por mbi të gjitha më pëlqen të shkruaj, të shpreh idetë e mia, të transmetoj dhe të flas për historinë, artin dhe kuriozitetet.

  • Alicia tomero

   Unë jam Alicia, shumë e apasionuar pas kulturës, artit, misterit dhe kurioziteteve të tij. Studimet e mia më kanë shtyrë të përfshihem në një mori projektesh në jetë, veçanërisht në fotografi, stilim të ushqimit dhe shkrim. Prandaj dua gjithmonë të përmirësoj veten time, duke transmetuar njohuritë e mia te shikuesi. Mund të më gjeni në faqet e tjera të internetit, si Thermorecetas ose Madres On.

  Ish-redaktorët

  • natyrë e pafund

   Që në fëmijërinë time më të hershme, jam ndjerë gjithmonë i mahnitur nga shushurima e gjetheve, këndimi i zogjve dhe bota misterioze që fshihet nën çdo gur në shteg. Pasioni për natyrën, kafshët dhe bimët është rritur me mua, duke u bërë qendra e jetës dhe karrierës sime. Si një shkrimtar i kafshëve të egra, i kaloj ditët e mia duke eksploruar dhe dokumentuar bukurinë dhe kompleksitetin e jetës së egër. Nga fluturimi madhështor i shqiponjës deri te ekuilibri delikat i një ekosistemi në një pikë vese, çdo aspekt i natyrës më frymëzon të mësoj më shumë dhe ta ndaj atë njohuri me botën.

  • Duke u rritur në Fjalë

   Që në fëmijërinë time të hershme, kam ndjerë një lidhje të thellë me mësimet shpirtërore. Shpirti im gjeti strehim në shkrimet e shenjta dhe që atëherë, i jam përkushtuar studimit të Biblës dhe përhapjes së fjalës së Perëndisë. Çdo varg dhe çdo shëmbëlltyrë kanë qenë si fara të mbjella në tokën pjellore të zemrës sime, që rriten dhe lulëzojnë në besim të palëkundur. Predikimet janë buka ime e përditshme; Në to gjej mençuri dhe rehati. Lutjet janë ura që më lidh me hyjnoren, një dialog intim me Krijuesin që më forcon shpirtin. Në këto kohë pasigurie, ku hijet duket se zgjasin, unë e mbaj të fortë pishtarin e besimit për të ndriçuar rrugën e atyre që kërkojnë shpresë. Kultivimi i besimit nuk është vetëm një akt i përkushtimit personal, por një shërbim ndaj komunitetit. Është të ndash ngrohtësinë e fjalës hyjnore në një botë që shpesh ndihet e ftohtë dhe e shkretë. Prandaj, jam i përkushtuar për të mësuar, udhëhequr dhe frymëzuar të tjerët për të gjetur rrugën e tyre shpirtërore, sepse me besim gjejmë forcën për të përballuar sfidat e jetës dhe premtimin për një të nesërme më të mirë.

  • Këndi i Dijes

   Unë jam i apasionuar pas ekonomisë dhe edukimit financiar dhe ia kam kushtuar karrierën time ndarjes së njohurive që fuqizojnë njerëzit në jetën e tyre financiare. Në këndin tim, do të gjeni informacione të hollësishme dhe këshilla praktike që do t'ju ndihmojnë të kuptoni më mirë botën financiare dhe të merrni vendime të informuara. Me një përzierje të analizave të thella, tendencave të tregut dhe strategjive të investimeve, qëllimi im është që ju të zbuloni se si të menaxhoni financat tuaja personale në mënyrë efektive dhe të arrini qëllimet tuaja financiare.

  • Udhëtim në Kozmos

   I lindur nën qiellin plot yje të një nate të qetë vere, kam ndjerë gjithmonë një lidhje të veçantë me kozmosin. Që i vogël, ai kaloi orë të tëra duke menduar për yjësitë dhe duke ëndërruar për misteret e universit. Pasioni për astronominë më shtyu të studioja për astrofizikë në universitet. Pasi fitova diplomën time, vendosa të bashkoj dashurinë time për të shkruar dhe magjepsjen time me hapësirën duke u bërë një shkrimtar i përmbajtjes.

  • iamoliteraturë

   Pasioni im për leximin filloi që në fëmijëri, duke gllabëruar me të njëjtin pangopësi klasikët dhe romanet bashkëkohore. Me kalimin e kohës, ai pasion u shndërrua në profesion. Kam punuar me botues, revista letrare dhe platforma dixhitale, gjithmonë me synimin për të sjellë letërsinë te më shumë njerëz. Specializimi im nuk mbulon vetëm rishikimin dhe kritikën e veprave, por edhe krijimin e përmbajtjes që eksploron historinë e letërsisë, lëvizjet letrare dhe jetën e atyre që kanë lënë gjurmë në botën e letrave. Çdo projekt është një sfidë e re: nga përshtatja e një teksti klasik për një audiencë moderne deri te analizimi i tendencave aktuale në tregim. Letërsia është një pasqyrim i njerëzimit dhe si redaktor, misioni im është të jem një pasqyrë që pasqyron qartë dhe thellë frymën e çdo vepre.

  • zhvilloni jetën tuaj

   Që në rini, gjithmonë kam qenë i magjepsur nga aftësia e njeriut për t'u transformuar dhe rritur. Ky pasion më shtyu të studioja psikologjinë dhe letërsinë, fusha që janë të ndërthurura në karrierën time si një shkrimtar përmbajtjesh i specializuar në zhvillimin personal. Gjatë viteve, kam bashkëpunuar me platforma dhe revista të ndryshme, duke ndarë strategji dhe reflektime që i motivojnë njerëzit të arrijnë potencialin e tyre të plotë. Fokusi im ka qenë gjithmonë të udhëzoj të tjerët nëpër udhëtimet e tyre të vetë-zbulimit, duke përdorur shkrimin si një mjet për të frymëzuar dhe edukuar. Kam pasur privilegjin të shoh se si fjalët e mia mund të veprojnë si katalizatorë për ndryshime pozitive në jetën e të tjerëve, dhe kjo është ajo që më shtyn të vazhdoj të shkruaj çdo ditë.

  • Mësoni rreth kulturave

   Që nga rinia ime, kam qenë gjithmonë i magjepsur nga pasuria dhe diversiteti i kulturave botërore. Pasioni im për të eksploruar mënyra të ndryshme të jetës dhe traditave më bëri të bëhem një shkrimtar i përmbajtjes i specializuar në kultura. Kam udhëtuar në vende të shumta, duke u zhytur në zakonet e tyre, duke mësuar gjuhët e tyre dhe duke dokumentuar historitë e tyre unike. Nëpërmjet shkrimeve të mia, unë kërkoj të ndërtoj ura mirëkuptimi dhe vlerësimi mes njerëzve. Unë besoj fuqishëm se duke shkëmbyer njohuri për kultura të ndryshme, ne mund të nxisim një ndjenjë më të thellë të komunitetit global dhe respektit të ndërsjellë. Puna ime nuk është thjesht një profesion, është një profesion që më lejon të lidhem me njerëzimin në shprehjen e tij më të gjerë.

  • Elijah Garcia

   Jam i apasionuar pas kulturës, televizionit dhe formateve moderne. Që e vogël më pëlqente të lexoja, të shkruaja dhe të shikoja lloj-lloj programesh, nga dokumentarët deri te reality show-t. Kam studiuar Gazetari dhe Komunikim Audiovizual, ku mësova teknikat dhe mjetet për të krijuar përmbajtje cilësore dhe tërheqëse për publikun. Unë punoj si redaktor i përmbajtjes për një revistë dixhitale që i kushtohet analizës dhe komentimit të tendencave dhe lajmeve më të fundit në botën e kulturës dhe televizionit. Unë jam përgjegjës për të shkruar artikuj, recensione, intervista dhe raporte për seriale, filma, libra, muzikë, art dhe tema të tjera me interes. Unë gjithashtu marr pjesë në podkaste dhe video ku debatoj dhe ndaj mendimet e mia me ekspertë dhe fansa të tjerë. E konsideroj veten një person krijues, kurioz dhe kritik, i cili është gjithmonë i përditësuar me atë që po ndodh në skenën kulturore dhe televizive. Më pëlqen të hetoj, të kontrastoj dhe të thellohem në temat me të cilat trajtoj, duke kërkuar të ofroj një vizion origjinal dhe rigoroz. Më pëlqen shumë puna ime, pasi më lejon të shpreh pasionin tim dhe të lidhem me njerëz të tjerë që ndajnë shijet dhe shqetësimet e mia.

  • Naomi Fernandez

   Unë kam një diplomë në Biologji me një pasion të palëkundur për dijen dhe eksplorimin. Trajnimi im akademik plotësohet nga studimet në Psikologji, të cilat më lejojnë t'i qasem temave nga këndvështrime të ndryshme dhe të thelloj të kuptuarit tim për mendjen njerëzore. Karriera ime profesionale përfshin përvojën e mësimdhënies në Arsimin e Mesëm, ku kam pasur privilegjin të frymëzoj mendjet e reja dhe të nxis kuriozitetin e tyre. Unë besoj fuqimisht se të mësuarit është një udhëtim i vazhdueshëm dhe se ne të gjithë kemi kapacitetin për të mrekulluar botën përreth nesh.

  • Thalia Wohrmann

   Unë kam lindur në Afrikën e Jugut, një vend plot kontraste dhe diversitet, ku jam rritur i rrethuar nga kultura dhe gjuhë të ndryshme. Babai im është gjerman dhe nëna ime është spanjolle, kështu që që i vogël kam mësuar të vlerësoj mënyra të ndryshme për të parë botën. Më pëlqen të lexoj të gjitha llojet e librave, nga romanet historike te esetë shkencore dhe të shkruaj për atë që më frymëzon. Unë jam një adhurues i madh i filmave dhe më pëlqen të shikoj filma të të gjitha zhanreve dhe epokave, megjithëse kam dobësi për filmat klasikë dhe auktorë. Një tjetër nga pasionet e mia është natyra dhe kopshtaria, më relakson të kujdesem për bimët dhe të vëzhgoj ndryshimet që ato përjetojnë gjatë stinëve. Kam studiuar Komunikimin Audiovizual sepse jam magjepsur nga fuqia e medias për të transmetuar mesazhe dhe histori dhe kam titullin Asistent Teknik Veterinar sepse i adhuroj kafshët dhe kujdesem për mirëqenien e tyre. Unë shkruaj në këtë blog për shkak të shumëllojshmërisë së gjerë të njohurive dhe hobive të mia, të cilat shpresoj të jem në gjendje t'i ndaj me ju dhe që t'ju duken interesante dhe kurioze.

  • Miriam

   Me profesion dhe profesion jam farmaciste. Jam diplomuar në vitin 2009 në Universitetin e Barcelonës (UB), një nga më prestigjiozët në vend. Që atëherë e kam përqendruar karrierën time në përfitimin e bimëve natyrore dhe kimisë tradicionale, duke kombinuar më të mirat e të dy botëve. Unë jam i interesuar për gjithçka që lidhet me shëndetin, ushqimin dhe mirëqenien, dhe më pëlqen të jem i përditësuar me kërkimet dhe përparimet më të fundit në këto fusha. Unë jam një adhurues i fëmijëve, kafshëve dhe natyrës dhe më pëlqen shumë të kaloj kohë me ta. Unë e konsideroj veten një person të lumtur, optimist dhe krijues, i cili gjithmonë kërkon të mësojë gjëra të reja dhe të ndaj njohuritë e mia me të tjerët.

  • Iris Gamen

   Jam grafiste dhe publiciste, me pasion komunikimin pamor dhe artin. Unë jam i magjepsur nga historia e artit dhe dizajnit, dhe se si ato pasqyrojnë kulturën dhe shoqërinë e çdo epoke. Referencat e mia janë Saul Bass, mjeshtri i dizajnit të posterëve të filmit dhe Stephen King, mbreti i tmerrit. Të dyja më shoqërojnë në jetën time, si në punë ashtu edhe në kohën e lirë. Më pëlqen të shkruaj për kuriozitete, shkencë dhe libra dhe të ndaj njohuritë dhe opinionet e mia me botën.

  • Imazhi i mbajtësit të vendit të Laura Torres

   Më pëlqen të shkruaj për kuriozitete, shkencë dhe libra, sepse mendoj se janë tema që na pasurojnë dhe na bëjnë të mësojmë gjëra të reja. Përveçse jam asistent teknik veterinar dhe kam studiuar për Shkenca Mjedisore, kam edhe hobi të tjera, si fotografia, filmi dhe muzika. Më pëlqen gjithashtu të shikoj filma dhe seriale të zhanreve dhe epokave të ndryshme dhe të dëgjoj këngë që më frymëzojnë dhe më emocionojnë. Unë shkruaj në këtë blog për të ndarë njohuritë, përvojat dhe opinionet e mia me ju, lexuesit. Më pëlqen të hulumtoj tema të ndryshme dhe kurioze, dhe t'i prezantoj ato në një mënyrë argëtuese dhe edukative. Më pëlqen gjithashtu të lexoj komentet dhe sugjerimet tuaja dhe të mësoj nga kontributet tuaja.