Çfarë është Pangea?

Çfarë është Pangea?

Me pak fjalë, Pangea ishte superkontinenti që përmbante të gjithë masën tokësore të Tokës. Fjala Pangea vjen nga fjalët greke buke-cfare do te thote "gjithçka", Dhe -geacfare do te thote "Toka".

Këtu ju tregojmë pak për origjinën e saj, dhe rreth Alfred Wegener, i cili mbrojti ekzistencën e tij; ai teorizoi për formimin dhe ndarjen e tyre në 1912.

Pangea dhe karakteristikat e saj

PANGEA

Pangea është emri i Superkontinenti i parë i madh i Tokës. Pangea shqiptohet phangea në greqisht dhe përkthehet si "gjithçka" dhe "tokë". Emri i saj u krijua nga Alfred Wegener në 1912, i cili ishte promovuesi kryesor i Teoria e shtrirjes kontinentale.

Forma origjinale e Pangea besohet të ketë qenë një masë tokësore në formë 'U' ose 'C' e vendosur në ekuator. Për shkak të madhësisë së madhe të Pangeas, rajonet e brendshme të tokës supozohej se ishin të thata për shkak të mungesës së lagështirës. Kafshët që jetonin në superkontinent mund të udhëtonin lirshëm midis ekstremeve pa barriera.

Pangea kishte një pjesë konkave, të quajtur Deti Tethys, i cili strehonte një det më të vogël. Përveç të Panthalassa, i vetmi det që rrethon Pangea, toka e madhe ishte e rrethuar nga shkretëtira për shkak të mungesës së lagështirës. Kjo ishte për shkak se pjesa më e madhe e brendshme kontinentale e Pangea nuk kishte qasje të lehtë në lagështinë nga oqeani.

Si u formua Pangea? Dhe si u nda?

NDARJA E KONTINENTEVE

Ajo u formua nga lëvizja e përbashkët e pllakave tektonike 335 miliona vjet gjatë Epoka paleozoike. Në atë kohë, pjesa më e madhe e tokës së planetit përfshihej në Pangea. Më pas u nda 175 milionë vjet më vonë, me pjesë që u ndanë dhe u formuan kontinente të reja. Ky proces vazhdoi derisa u formuan shumë nga tokat kryesore të sotme, një proces që vazhdon edhe sot.

Sipas të dhënave gjeologjike, biologjike dhe fizike, korja e tokës u ngurtësua 4 milionë vjet më parë. Që atëherë, shumë ndryshime të rëndësishme gjeologjike kanë ndodhur, duke lejuar një perspektivë të gjerë të ngjarjeve që ndodhën deri në formimin e Pangeas. Rreth 700 milionë vjet më parë, në fund të periudhës parakambriane, Kishte dy paleokontinente në planet. i quajtur Baikalia y Panafrikan. Përfundimisht, ata u bashkuan për të formuar kontinentin e vetëm Pangea rreth 500 vjet para Krishtit. Rreth 400 vjet para Krishtit, Evropa dhe Amerika e Veriut ishin të lidhura si një tokë e vetme.

Toka e njohur si Gondvana e formuar gati 230 milionë vjet më parë dhe përfshinte shumicën e vendeve në Azi, Afrikë, Australi, Amerikën e Jugut dhe Indi. Ai gjithashtu përmbante Evropën dhe Amerikën e Veriut në atë kohë. Të gjitha këto kontinente u bashkuan në një mënyrë pothuajse identike. Disa ndryshime të vogla janë bërë që atëherë për shkak të proceseve të mëvonshme orogjenike. Pangea e epokës mezozoike e ndarë në katër faza 65 milionë vjet më parë, sipas referencave.

Çfarë ndodhi me ndarjen e Pangeas?

PARA DHE PAS NDARJES SË PANGËS

Oqeani Atlantik u formua midis Afrikës dhe Amerikës së Veriut kur toka u nda midis Laurasia dhe Gondwana.. Ndarjet e mëvonshme midis Amerikës së Veriut dhe Amerikës së Jugut rezultuan në zgjerim shtesë oqeanik. Ndarja e Afrikës, Antarktidës, Australisë dhe Amerikës së Jugut nga India ndodhi kur superkontinenti Gondwana u shpërtheu. Në të njëjtën kohë, India e Veriut po shkëputej nga India e Jugut. Kjo u shkaktua nga këputjet dhe lëvizjet e ndryshme në kontinentet që i përkasin Gondvanës.

Ndërsa Afrika u zhvendos në veri, u formua Deti Mesdhe. Kjo shkaktoi gjithashtu mbylljen e skajit lindor të detit Tethys. Në të njëjtën kohë, Amerika e Jugut dhe Afrika u ndanë, duke zvogëluar madhësinë e Detit Tethys. Në fund të epokës, Grenlanda u nda nga Evropa dhe u bë një masë e veçantë tokësore. Afrika dhe Amerika e Jugut ishin larguar, ashtu si Australia dhe Antarktida. India ishte pothuajse në gjysmë të rrugës drejt ekuatorit; ishte ndarë nga Amerika e Jugut. Amerika e Veriut gjithashtu u nda nga Evropa.

Kush e vërtetoi ekzistencën e saj?

Alfred Wegener

Alfred Wegener ishte një meteorolog gjerman i cili mblodhi të dhëna nga fusha të ndryshme shkencore për të mbështetur teorinë e tij të lëvizjes kontinentale. Ai publikoi rezultatet e tij në një libër në 1915, duke shkaktuar një tronditje të ngjashme me tërmetin në themelet e shkencës së Tokës. Shumë njerëz e konsideruan teorinë e tij si shumë të diskutueshme në atë kohë.

Duke parë një atlas në vitin 1910, Wegener konsideroi mundësinë që format e kontinenteve të përshtaten së bashku rastësisht. Më vonë arriti në përfundimin se ato përshtaten së bashku për të formuar një superkontinent të vetëm primordial të njohur si Pangea, që është fjala greke për 'e gjithë tokën'. Me sa duket, toka e ngurtë e Pangeas u shpërtheu në kontinentet e sotme përreth 250 deri 200 milion vjet.

Ideja pas tezës lidhet me tre fushat e shkencës: biologjinë, paleontologjinë dhe gjeologjinë. Shpjegoi marrëdhëniet midis specieve në kontinente të ndara nga oqeanet; ai përputhej gjithashtu me fosilet e mezozaurëve të gjetur në Afrikën e Jugut dhe Brazil. Teza vërtetoi gjithashtu formacione të ngjashme gjeologjike të gjetura në kontinente të ndryshme, duke sugjeruar se Brezi i Kepit të Foldit të Kepit Perëndimor të Afrikës së Jugut kishte qenë i lidhur më parë me Sierra de la Ventana në Argjentinë.
Shkencëtarët kryesorë e kundërshtuan fuqimisht teorinë e Wegener-it, sepse ajo nuk sugjeroi se çfarë force specifike shkaktoi lëvizjen e kontinenteve.. Wegener pranoi se këto kritika ishin të drejta; ai shkroi në vitin 1929 se "teoria e Njutonit për lëvizjen kontinentale" nuk kishte lindur ende. U deshën edhe 30 vite të tjera pas vdekjes së Wegener-it, në moshën 50-vjeçare, që teoria e tij të bëhej zyrtare. Ky është viti që komuniteti gjeofizik konfirmoi zhvendosjen e kontinenteve përmes tektonikës së pllakave.

Si ishte jeta në Pangea?

allokotosaurus

Klima ishte e ngrohtë dhe jeta ishte krejtësisht ndryshe nga ajo që njohim sot.  zvarranikët si Shringasaurus indicus, i njohur më mirë si allokotosaurus, jetonte në atë që sot është India dhe karakterizohej nga dy brirë ballorë dhe një gjatësi trupore midis 3 dhe 4 metra. U shfaqën gjithashtu brumbujt dhe cikadat e para, dhe shumë zvarranikë lulëzuan në Triasikun e hershëm. Besohet gjithashtu se ka pasur Dinosaurios në Pangea, ata mund të kenë qenë të parët që kanë ecur në tokë.

Shpresoj se ky informacion për Pangea ka qenë i dobishëm për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.