Zoti Mërkuri: Kush është ai dhe si përfaqësohet?

Zoti Mërkuri është perëndia i dërguar romak

Nuk është sekret që romakët në lashtësi adhuronin shumë hyjni të ndryshme. Secila prej tyre përfaqësonte aspekte të caktuara të jetës dhe kishte veçori specifike që i dallonin. Njëri prej tyre është perëndia Mërkuri, që ndoshta ju tingëllon më e njohur me emrin e analogut të tij grek.

Nëse doni të dini më shumë për këtë hyjni romake, ju rekomandoj të vazhdoni të lexoni. Në këtë artikull do të shpjegojmë kush është perëndia Mërkuri, cili është analogu i tij grek dhe si përfaqësohej dikur. Në rast se ju pëlqen mitologjia romake, kjo njohuri nuk mund të mungojë.

Kush është perëndia Mërkuri?

Analogu grek i perëndisë Mërkuri është Hermes.

Me siguri ju tashmë e dini se, në mitologjinë romake, perënditë e ndryshme kanë emra planetësh. Prandaj nuk është për t'u habitur që ekziston një i quajtur Mërkuri. Ai është perëndia e tregtisë dhe, sipas miteve dhe legjendave, ai është djali i Maia Maiestas dhe Jupiter. Emri i perëndisë Merkur vjen nga termi latin merx, që përkthehet si "mall". Përveçse hyjnia romake e tregtisë, ai përfaqëson edhe mesazhe, elokuencë, komunikim, hamendje, kufij, udhëtarë, fat, hajdutë dhe hile.

Ndërsa është e vërtetë që format më të vjetra që korrespondojnë me këtë hyjni lidhen me perëndinë etruske të quajtur Turms, Shumica dërrmuese e mitologjisë dhe karakteristikave të Mërkurit e kanë origjinën në analogun e tij grek të njohur si Hermes, për të cilat do të flasim më vonë.

Duhet theksuar se perëndia Mërkuri ka shërbyer si frymëzim për të emërtuar gjëra të ndryshme në botën shkencore, si planeti Merkur, bima merkuri dhe elementi merkur. Gjithashtu, Termi "mercurial" përdoret zakonisht për t'iu referuar dikujt ose diçkaje të paqëndrueshme, të çrregullt ose të paqëndrueshme. Kjo mënyrë e të shprehurit rrjedh nga fluturimet e shpejta të bëra nga perëndia Merkur për të shkuar nga një vend në tjetrin. Në fakt, ai është i dërguari i perëndive.

Çfarë perëndie greke përfaqëson Mërkuri?

Hyjnitë e mitologjisë romake dhe greke janë të lidhura ngushtë. Secili ka analogun e tij në kulturën tjetër. Siç e kemi përmendur më lart, perëndia Mërkuri quhet Hermes në mitologjinë greke, ku luan edhe rolin e tij si zot lajmëtar dhe tregtar. Ai gjithashtu përfaqëson njëlloj si Mërkuri: Udhëtarët, kufijtë, dinakëtarët, gënjeshtarët, hajdutët, etj. Përveç kësaj, ai është përgjegjës për udhëheqjen e shpirtrave të të ndjerit në botën e krimit.

Në mitologjinë greke, Hermesi është djali i Zeusit (ekuivalenti i perëndisë Jupiter) dhe Plejadës Maya. Pavarësisht se nuk është një nga hyjnitë më të shquara të Olimpit, ai shfaqet në shumë mite dhe legjenda, duke qenë një nga më të njohurit që merret me ndryshimet e stinëve. Ai tregon se perëndia e botës së krimit, Hades, rrëmben Persefonën për ta bërë gruan e tij. Pas kësaj ngjarje, nëna e viktimës, e cila është Demetra, perëndeshë e tokës pjellore dhe e stinëve, është pikëlluar shumë. Rrjedhimisht ai mallkoi Tokën derisa e ktheu vajzën e tij. Në këtë mënyrë filloi një kohë agonie për qeniet njerëzore.

Artikulli i lidhur:
Miti i Persefonës, vajza e Zeusit e rrëmbyer nga Hadesi

Pas asaj ngjarjeje, Zeusi vendos të dërgojë Hermesin në botën e krimit në mënyrë që ai të negociojë me Hadesin për lirimin e Persefonit. Në fund ata arrijnë të arrijnë një pakt: Ajo do të duhet të kalojë gjashtë muaj me Hadesin në botën e krimit, dhe gjashtë muajt e tjerë mund të qëndrojë me nënën e saj Demeter në Tokë. Perëndesha e stinëve dhe e tokës pjellore trishton gjatë mungesës së vajzës së saj të dashur, gjë që pasqyrohet në stinët më të ftohta të vitit: Vjeshtën dhe dimrin. Në vend të kësaj, kur Persefoni kthehet tek ajo, ajo bëhet shumë e lumtur, duke sjellë stinët e pranverës dhe verës.

Si përfaqësohet Mërkuri?

Zoti Mërkuri zakonisht vesh sandale me krahë.

Siç e kemi përmendur më parë, perëndia Mërkuri nuk është një hyjni origjinale e krijuar nga romakët, nëse jo se është përshtatur sipas shembullit të perëndisë greke Hermes kur të dyja fetë u sinkretizuan në shekullin e tretë para Krishtit. Deri atëherë, në mitologjinë romake ekzistonin të ashtuquajturat Dei Lucrii, të cilët ishin perënditë e aktiviteteve ekonomike, por këta u zëvendësuan nga Mërkuri.

Për këtë arsye, kjo hyjni romake është kaq e ngjashme me perëndinë greke Hermes. Kur bëhet fjalë për përfaqësimin e tyre, qoftë përmes teksteve, vizatimeve apo skulpturave, Ata mbanin një lloj kapele të quajtur pétaso dhe sandale me krahë të quajtur talarias. Në disa raste ata madje i shtonin krahët direkt në kyçet e këmbëve të zotit. Gjithashtu, pothuajse në të gjitha paraqitjet e tyre ata mbajnë një kaduceus. Është një shufër lajmëruese që dallohet nga dy gjarpërinj të ndërthurur. Është simbol i institucioneve tregtare dhe ekonomike. Ishte një dhuratë që ai i bëri asaj Apolloni tek Hermesi.

Është gjithashtu shumë e zakonshme të lidhësh hyjnitë me kafshë të ndryshme, sepse këto përfaqësojnë gjëra të ndryshme, ashtu si perënditë. Në rastin e Mërkurit ose Hermesit, këto shfaqeshin së bashku me një nga kafshët e mëposhtme:

  • një gjel: Është lajmëtari që lajmëron ditën e re.
  • Një dhi ose një qengj: Ato përfaqësojnë fertilitetin.
  • Nje breshke: Sipas mitologjisë greke, Hermesi krijoi lirën e parë duke përdorur një guaskë breshke. Prandaj, zakonisht lidhet me këtë kafshë.

Meqenëse perëndia Mërkuri nuk është një nga hyjnitë primitive që i mbijetoi periudhës më të hershme të Perandorisë Romake, e njohur gjithashtu si "monarkia romake", ai nuk kishte flakë të caktuar. Flaminët ishin priftërinjtë më prestigjiozë të Romës së Lashtë, madje mund të barazoheshin me papët. Megjithatë, Zoti i dërguar romak kishte një festë të rëndësishme në emër të tij çdo 15 maj. Quhej "Mercuralia" dhe gjatë kësaj feste, tregtarët merrnin ujë nga pusi i tyre i shenjtë për ta spërkatur në kokë.

Edhe pse nuk ka më një besim të përhapur në mitologjinë romake, mitet dhe protagonistët e saj janë jashtëzakonisht interesantë. Kulturat e lashta politeiste janë plot me legjenda shumë kurioze dhe argëtuese që kanë frymëzuar shumë romane dhe tregime letrare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.