Sa zemra ka një oktapod?

Oktapodi ka tre zemra

Oktapodët janë kafshë të jashtëzakonshme. Në këtë artikull, ne synojmë të sqarojmë disa nga të njëjtat dyshime dhe të komentojmë disa kuriozitete, mite dhe të vërteta. A e dini sa zemra ka një oktapod?

Nëse doni të dini më shumë për oktapodin, vazhdoni të lexoni, ne do t'i sqarojmë këto dyshime dhe më shumë, sepse megjithëse duket se është marrë nga një film fantastiko-shkencor, oktapodi ka më shumë se një zemër!

Sa zemra ka një oktapod?

Oktapodi, një kafshë që duket mistike

Në zoologji, oktapodët i përkasin grupit të molusqeve dhe klasës cefalopodët. Brenda kësaj klase janë oktapod, sepje, sepje dhe nautilus. Oktapodët mund të variojnë në madhësi nga 2,5 cm deri në 4 m, me gjymtyrët e shtrira dhe duke peshuar nga 1 g deri në 15 kg.

Oktapodi është një jovertebror identik simetrik, megjithëse me tetë këmbë. Në qendër të trupit ka një fang ose dhëmb, i cili quhet a Pico, për ngjashmërinë e tij me sqepin e zogjve. Tetë këmbë që shtrihen nga baza e kokës së saj.

Është një kafshë e njohur për trurin e saj të madh, është më i madhi dhe më kompleksi nga jovertebrorët e njohur. Oktapodët gjithashtu kanë shikim më të zhvilluar se mesatarja e shumë kafshëve. Kjo është sensi që ata përdorin më shumë dhe janë në gjendje të dallojnë polarizimin e dritës në një thellësi prej metrash. është një kafshë me kapacitet të madh të të mësuarit dhe kujtesës. Në fakt, konsiderohet si një nga jovertebrorët më inteligjentë të njohur deri më sot.

Sa zemra ka një oktapod?

Epo, për habinë e shumë njerëzve, oktapodët kanë tre zemra që ndodhen në kokë. Bamjet janë kafshë shumë të shkathëta dhe janë vazhdimisht në lëvizje. Kjo do të thotë se ata kanë nevojë për më shumë oksigjen se kafshët e tjera për të pompuar gjakun në të gjithë trupin e tyre, kjo është arsyeja pse ata kanë tre zemra.

Funksionet e këtyre tre zemrave janë komplekse. Dy zemra janë përgjegjëse për bartjen e gjakut të deoksigjenuar në gushë. Dhe zemra e tretë e përdor atë për të pompuar gjak të pasur me oksigjen në pjesën tjetër të trupit. Përdorimi i tre zemrave të tij e bën atë më të qëndrueshëm dhe rezistent në ujë.

Kuriozitete të tjera për oktapodët

Oktapodët janë kafshë kurioze

Pasi të jetë sqaruar pyetja se sa zemra ka një oktapod, ne do t'ju tregojmë disa kuriozitete të tjera për bamjet që nuk do t'ju lënë indiferentë kur ta lexoni.

Kapaciteti i madh ndijor i oktapodëve

Me kalimin e viteve, oktapodët kanë zhvilluar aftësi të fuqishme shqisore. Kjo i lejon ata të njohin më mirë mjedisin e tyre dhe të mësojnë prej tij.

Është interesante se shqisat e tyre janë aq të fuqishme sa oktapodët ata mund të identifikojnë vendndodhjen e tyre të saktë në lidhje me hapësirën në të cilën ndodhen. Ka pasur raste kur oktapodët e robëruar mësojnë të hapin kanaçe me ushqime, madje edhe dyert e akuariumit.

Ky jovertebror ushqehet kryesisht me krustace dhe molusqe, por edhe peshq të vegjël dhe kërma. Është një kafshë që mund të gjendet pothuajse kudo në botë, veçanërisht në shkëmbinj nënujorë koralorë.

Oktapodët: mbretërit e kamuflazhit në botën detare

Oktapodi ka kromatofore

Kromatoforet. Pigmente të pranishme në lëkurën e oktapodëve.

Oktapodi është një kafshë jo agresive që preferon të kalojë pa u vënë re, përzihet me mjedisin e tij ose ikën nga sulmuesit. Ju mund të kontrolloni pamjen e lëkurës tuaj duke kontraktuar disa muskuj, duke e bërë lëkurën e tyre të duket më e ashpër, gjë që rrit mundësinë e përzierjes me mjedisin e tyre.

Sa i përket ngjyrës, ato kanë një qese të vogël me pigmente (kromatofore) në epidermën e tyre që mund të hapen dhe mbyllen sipas dëshirës për të ndryshuar formën dhe ngjyrën e tyre. Nëse do të duhej t'i jepnim një Oscar në kamuflazh, me siguri oktapodi do ta fitonte.

Çfarë ngjyre ka gjaku i oktapodit?

Larg nga të duket si një mit, oktapodët kanë gjak blu. Në shumicën dërrmuese të kafshëve, molekula që transporton oksigjen është hemoglobina. Por në rastin e oktapodit, hemocianina Është molekula që është përgjegjëse për transportin e oksigjenit.

Dhe për çfarë shkaktohet kjo ngjyrë blu?

Epo, rezulton se përbërja e kësaj molekule bartëse përmban shumë bakër, e cila i jep gjakut tuaj atë ngjyrën karakteristike blu. Gjithashtu, hemocyanina ka një përdorim tjetër për oktapodët. Është një substancë që i mban ato të ngrohta edhe në temperatura nën zero të ujit.

Oktapodët, miqësi dhe riprodhim

Oktapodi lëshon shumë vezë

  • Dashuria: oktapodët përballen me një sërë lëvizjesh të trupit, sikur të ishte një kërcim. Ata shpesh përdorin pigmentet në lëkurën e tyre për të krijuar reflektime të ylberta, të cilat i bëjnë ato më të habitshme dhe duken më të mëdha, në mënyrë që të tërheqin femrat. Ata janë shumë kërkues kur bëhet fjalë për zgjedhjen e partnerit. Në fakt, meshkujt luftojnë dhunshëm që femrat të mos çiftëzohen me meshkuj të tjerë.
  • Riprodhimi: Oktapodët femra zakonisht bëjnë vezë vetëm një herë në jetën e tyre. Megjithatë, duket se fakti që ato riprodhohen vetëm një herë ndodh edhe te meshkujt. Oktapodët meshkuj zakonisht vdesin brenda disa javësh nga fekondimi i femrës. Shpjegimi për këtë arsye është se femrat i mbrojnë vezët e tyre derisa të çelin, zakonisht nuk dalin as për të ngrënë, prandaj zakonisht vdesin nga uria. Në rastin e femrave të edukuara në robëri, ato mund të riprodhohen më shumë se një herë. Nga ana tjetër, edhe meshkujt priren të kenë jetë të shkurtër sepse shpenzojnë shumë energji në miqësi dhe riprodhim me femrën, megjithëse ka më shumë gjasa që disa të mbijetojnë më shumë se një vit.

Sistemi lokomotor: Si lëvizin oktapodët?

Oktapodi ka një sistem kompleks lokomotor

Falë tentakulave të tyre ata mund të lëvizin në ujë me shpejtësi mjaft të larta me anë të a sistem reaktiv. Sistemi bazohet në kapjen e ujit dhe mbajtjen e tij në muskujt tuaj. Më pas e lëshojnë me presion duke rregulluar drejtimin që duan të lëvizin.

Ky sistem shumë i rafinuar i shtytjes së avionëve është integruar së fundmi në varka të vogla për manovrim të lehtë.

oktapod helmues

Hapalochlaena. Oktapodi më helmues

Në përgjithësi, të gjithë oktapodët priren të jenë pak a shumë helmues, por oktapodi me unaza blu është vdekjeprurës për njerëzit. Ky oktapod i përket gjinisë happalochlaena, i cili jeton në Océano Pacífico, dhe është shumë helmues. Kjo specie ruan një toksinë shumë të fuqishme në gjëndrat e saj të pështymës, tetrodotoksina. Kjo substancë gjendet gjithashtu në Blowfish.

Toksina injektohet te viktima përmes dhëmbëve të oktapodit të ngjashëm me sqepin. Shanset që ky oktapod të sulmojë njerëzit janë shumë të ulëta. Kjo gjini zakonisht nuk e kalon 15 cm dhe ju duhet ta mbani mend këtë ai është një kafshë shumë e turpshme dhe nuk i pëlqen njerëzit, prandaj do të veprojë vetëm kur është në një situatë të rrezikshme.

Nuk ka dyshim se oktapodët janë kafshë shumë të veçanta. Për fat të keq, të ndryshimi i klimës i lë oqeanet në një pozicion shumë të cenueshëm. Shumë kafshë ujore po hyjnë në listën e specieve të rrezikuara dhe për disa tashmë është tepër vonë. Shpresojmë t'ju ketë pëlqyer ky artikull se sa zemra ka një oktapod dhe se keni mësuar ndonjë kuriozitet tjetër për oktapodët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.