Perëndeshë romake e dashurisë: kush është ajo dhe mitet

Perëndesha romake e dashurisë quhet Venus.

Me siguri ju tashmë e dini se në fetë politeiste është shumë e zakonshme që të dy perënditë dhe perëndeshat të përfaqësojnë aspekte të ndryshme të jetës së përditshme dhe natyrës. Një koncept shumë i rëndësishëm për njeriun është dashuria. Prandaj, nuk është për t'u habitur që kishte hyjnitë që përfaqësonin këtë ndjenjë të bukur dashurie. Shembulli më i shquar është Afërdita e famshme, nga mitologjia greke. Por a e dini se kush është perëndeshë romake e dashurisë?

Nëse jo, ju rekomandoj të vazhdoni të lexoni. Ne do të shpjegojmë se kush është perëndeshë romake e dashurisë dhe si përfaqësohet zakonisht. Përveç kësaj, do të flasim për mitet më të rëndësishme që lidhen me të dhe se si kanë qenë marrëdhëniet e saj të dashurisë.

Kush është perëndeshë romake e dashurisë?

Perëndesha romake e dashurisë u martua me Vulkanin

Kur flasim për perëndeshën romake të dashurisë, nënkuptojmë Venusin. Kjo hyjni femërore jo vetëm që mishëron këtë ndjenjë të bukur, nëse jo edhe pjellorinë dhe bukurinë. Ajo ishte një nga perëndeshat më të rëndësishme të asaj kohe, e cila adhurohej dhe festohej në shumë mite dhe festa fetare romake. Në fakt, vetë Jul Cezari adoptoi Venusin si mbrojtësin e tij.

Siç dihet, hyjnitë romake bazohen në ato greke, legjendat janë shumë të ngjashme dhe në shumë raste identike, duke ndryshuar vetëm emrat e personazheve. Në rastin e Venusit, ekuivalenti i saj në mitologjinë greke është i famshëm Afrodita. Megjithatë, sipas Virgjilit, një poet romak, perëndesha romake e dashurisë nuk kishte një personalitet kaq sensual dhe mizor sa homologu i saj grek, por ata kishin të njëjtat atribute dhe simbole, si molla e artë e sherrit.

Fillimisht, Venusi ishte perëndeshë romake e fushave dhe kopshteve, derisa filluan ta barazojnë atë me perëndeshën greke të dashurisë dhe bukurisë, Afërditën, me hyjninë e fenikasve, Astartën dhe me perëndeshën e etruskëve, Uranin. Pavarësisht se është i nderuar në Romë, historia e lindjes dhe jetës së Venusit e ka origjinën në mitologjinë greke dhe pothuajse nuk është ndryshuar.

Përfaqësimi i perëndeshës romake të dashurisë

Kur përfaqëson perëndeshën romake të dashurisë, është shumë e zakonshme shikojeni të ulur në një karrocë të tërhequr nga zogjtë ndërsa mbante një kurorë me myrtle dhe trëndafila në kokë. Përveç kësaj, duke qenë se një nga mitet e tij më përfaqësuese është lindja e saj nga një guaskë, është shumë e zakonshme ta shohim atë të dalë prej saj.

Për sa u përket legjendave që lidhen me personalitetin e tij, thonë se ai ka një temperament të shpejtë dhe një zemër të shqetësuar. Përveç përfaqësimit të pjellorisë, bukurisë dhe dashurisë, Afërdita gjithashtu ka fuqinë t'i bëjë të pavdekshëm ata që janë të dashuruar. Një aspekt tjetër që komentohet për të është se bimët rriten dhe lulëzojnë aty ku ajo kalon.

Cili është miti i Venusit?

Ka dy mite që lidhen me lindjen e perëndeshës romake të dashurisë

Tani që e dimë se kush është perëndesha romake e dashurisë, le të shohim se cili është miti që lidhet me të. Ka dy legjenda që kanë të bëjnë me lindjen e kësaj hyjnie femërore. Njëra prej tyre flet për një guaskë të madhe detare që u gjet në ujërat e detit Mesdhe, derisa një ditë rastësia e solli në brigjet e ishullit Citérea. Aty, përplasja me tokën bëri që guaska të hapej dhe Venusi u ngrit nga brenda. Më vonë, kjo hyjni u soll para pranisë së perëndive të tjera që jetonin në Olimp. Që nga ai moment, perëndesha romake e dashurisë u sodit dhe u argëtua nga të gjithë ata në një mënyrë shumë të butë.

Versioni tjetër nuk është pothuajse aq i bukur, jo në një pamje të gjatë. Sipas mitit tjetër të lindjes së Venusit, Saturni, perëndia e bujqësisë dhe të korrave, gjymtoi organet gjenitale të babait të tij, Uranit, perëndisë së qiejve. Këto ranë në ujërat e Mesdheut dhe të përziera me shkumën e detit sollën lindjen e Venusit. Ashtu si në versionin e guaskës, perëndeshë romake e dashurisë sillet para perëndive të Olimpit, të cilët e pranojnë atë me dashamirësi.

Perëndeshë romake e dashurisë dhe marrëdhënieve

Cilado qoftë origjina e perëndeshës romake të dashurisë, ajo që theksojnë legjendat e lidhura me të është se hyjnitë konkurruan për dashurinë e saj me dëshirën e zjarrtë për t'u martuar me të. Për këtë arsye, perëndia kryesore e mitologjisë romake, Jupiter, e urdhëroi të martohej me Vulcano, zot i zjarrit dhe farkëtar i Olimpit.

Artikulli i lidhur:
Zotat e mitologjisë romake, takojini të gjithë këtu

Sidoqoftë, Venusi nuk ishte aspak i kënaqur me këtë vendim të Atit të Zotave, pasi ajo e përçmonte Vulkanin për të çalë. Kështu që nuk është për t'u habitur se ai ishte i pabesë me një listë mjaft të gjatë të dashuruarish, duke qenë Marsi më i rëndësishëm, perëndia i luftës. Në fakt, Vulcano i kapi dy të dashuruarit në rrjetë një ditë teksa ishin në shtrat. Zoti i zjarrit dhe perëndesha romake e dashurisë nuk u kujdesën kurrë për njëri-tjetrin dhe nuk patën kurrë fëmijë së bashku.

Pavarësisht kësaj, Venusi u bë nënë. Me të dashurin e saj Marsin ajo pati disa fëmijë:

  • Mets: Personifikimi i terrorit.
  • Timor: Personifikimi i frikës.
  • Konkordi: Perëndeshë e harmonisë.
  • Cupids: Zotat me krahë që simbolizonin dashurinë, ashtu si nëna e tij.

Legjenda e Tanhäuser

Ekziston një legjendë mesjetare gjermane që ndodhi shumë kohë pasi krishterimi dëboi kultin e Venusit. Sipas këtij miti, një poet dhe zotëri i quajtur Tannhäuser ai gjeti një mal të quajtur Venusberg, i cili përmbante shtëpinë nëntokësore të perëndeshës romake të dashurisë. Ai kaloi një vit të tërë në ato shpella duke adhuruar Venusin. Pasi u largua nga ai mal, Tanhäuser shkoi për të vizituar Papa Urban IV në Romë, në mënyrë që ai t'i shfajësonte mëkatet e saj për shkak të pendimit që ndjeu. Urbano i tha se ishte po aq e pamundur sa lulëzimi i stafit të tij. Tre ditë pas largimit të Tanhäuser-it, stafi i Papës lulëzoi. Disa lajmëtarë u dërguan për të kërkuar kalorësin gjerman, por ai nuk u pa më kurrë.

Nëse ju pëlqeu ky informacion për perëndeshën romake të dashurisë, me siguri do t'ju duket interesante të njihni perëndesha të ndryshme të bukurisë që i përkasin kulturave të tjera. Për këtë, ju mund të jepni këtu. Nuk po flasim vetëm për Venusin dhe Afërditën, por edhe për hyjnitë që lidhen me dashurinë nga kulturat e tjera, si ajo nordike dhe egjiptiane.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.