Ekosistemet: Llojet sipas mjedisit dhe origjinës së tyre

Ekosistemet mund të diferencohen sipas mjedisit të tyre fizik dhe sipas origjinës së tyre.

Me siguri keni dëgjuar për ekosistemet dhe rëndësinë që kanë për planetin. Por a e dini se ka grupe të ndryshme të tyre? Po kështu është. Për t'ju nxjerrë nga dyshimi ne do të flasim për llojet e ndryshme të ekosistemeve që ekzistojnë, duke dhënë një shembull tjetër.

Nëse jeni të interesuar për këtë temë, ju rekomandoj të vazhdoni të lexoni. Do të mësojmë të dallojmë llojet e ndryshme të ekosistemeve sipas mjedisit të tij fizik dhe sipas origjinës së tij, dy klasifikime të ndryshme shumë të rëndësishme.

Sa janë ekosistemet?

Ka aq ekosisteme sa ka mjedise në këtë planet.

Kur flasim për një ekosistem, i referohemi grupit të gjallesave të ndryshme dhe mjedisit në të cilin gjenden. Në thelb është një sistem i hapur dhe dinamik në të cilin organizma të ndryshëm ndërveprojnë në një hapësirë ​​të caktuar fizike. Kjo ka disa elemente klimatike dhe gjeografike të përbashkëta me ekosistemet e tjera të të njëjtit lloj.

Në këtë planet ka po aq ekosisteme sa mjedise. Megjithatë, ne mund t'i klasifikojmë ato në dy grupe të mëdha, në të cilat ekzistojnë disa nëngrupe të rëndësishme:

 1. Ekosistemet sipas mjedisit të tyre fizik: Tokësore, ujore, detare dhe të përziera.
 2. Ekosistemet sipas origjinës së tyre: Artificiale dhe natyrale.

Ekosistemet: Llojet sipas mjedisit të tyre fizik

Ka një larmi të madhe të florës dhe faunës në ujë

Është e rëndësishme të kihet parasysh se ekosistemet zhvillohen në një lloj nënshtrese ose mjedisi fizik. Prandaj, ky është përcaktuesi i florës dhe faunës që mund të banojë në atë sistem. Prandaj mund të themi se mjedisi fizik është përgjegjës për sigurimin e kushteve dhe, rrjedhimisht, llojit të qenieve të gjalla që mund të jetojnë në atë ekosistem.

Siç e kemi përmendur më parë, një nga klasifikimet më të mëdha që mund t'u bëhet këtyre grupeve është sipas mjedisit të tyre fizik. Kjo perfshin ekosistemet tokësore, ujore, detare dhe të përziera. Më pas do të komentojmë se si janë këto lloj ekosistemesh.

Ekosistemet tokësore

Le të fillojmë me më të eksploruarin dhe më të njohurin nga të gjithë: Tokën. Siç tregon edhe emri i saj, Ajo zhvillohet në sipërfaqen e Tokës pavarësisht nga terreni (shkëmb, rërë, akull ose tokë normale). Duhet theksuar se bimësia që mund të gjejmë në këto grupe është më e larmishme dhe më e gjera. Brenda ekosistemeve tokësore mund të dallojmë edhe lloje të ndryshme:

Artikulli i lidhur:
Çfarë është një ekosistem tokësor?, Karakteristikat
 • Ekosistemet alpine ose malore: Janë ato që janë mbi vijën malore ku pemët nuk rriten më. Disa shembuj të këtij grupi do të ishin vargmali i Andeve, i cili ndodhet në një lartësi prej 3500 metrash, dhe Himalajet, në më shumë se 6000 metra.
 • Scrub xerofitik: Në këto sisteme janë kryesisht suculents, shkurre dhe magueyes në klimat e thata. Një shembull për këtë do të ishte rajoni Cataviña, i cili është pjesë e Baja California.
 • Xhungla ose pyje tropikale: Ato ndodhen aty ku ka shumë shi dhe temperatura mbi 24 gradë gjatë pjesës më të madhe të vitit. Midis tyre janë Los Tuxtlas në Veracruz dhe xhungla Lacandona në Chiapas.
 • Ekosistemet e shkretëtirës: Prej tyre spikat mbi të gjitha bimësia dhe thatësia e saj e vogël. Disa shembuj do të ishin shkretëtirat Sonoran dhe Chihuahuan të Meksikës.

Ekosistemet ujore

Përveç ekosistemeve tokësore, kemi edhe ato ujore (dhe ato detare, të cilat nuk duhen ngatërruar). Këto zhvillohen në liqene, përrenj dhe lumenj me ujë të ëmbël. Ato paraqesin një larmi të madhe të florës dhe faunës, e cila ndryshon sipas llojit të mjedisit:

Artikulli i lidhur:
Çfarë janë ekosistemet ujore? Karakteristikat
 • Lagos: Është një lloj rezervuari i ujit të ëmbël që gjendet në sipërfaqen e Tokës.
 • Lumenjtë: Ato janë në thelb kurse të ujërave të ëmbla. Këto rrjedhin nga rajonet më të larta në zonat më të ulëta.

Ekosistemet detare

Nga ana tjetër kemi sistemet detare që Ato zhvillohen në ujë të kripur, domethënë në oqeane dhe dete. Në to mund të gjejmë florën dhe faunën shumë të përshtatur me kushtet që ofron ky lloj mjedisi. Ato detare janë ekosistemet më të mëdha në planetin tonë dhe gjithashtu mund të ndahen në disa grupe:

 • Shkëmbinj nënujorë koralesh: Ato janë një lloj strukture e bërë nga jovertebrorët e quajtur korale. Në to ndodhin ndërveprime të ndryshme midis koraleve, algave, krustaceve, peshqve dhe madje edhe delfinëve, mes shumë organizmave të tjerë.
 • Pyjet e makroalgave: Në thellësi të detit mund të gjeni pyje të ndryshme të formuara nga algat. Këto shërbejnë si strehë për shumë nga kafshët detare dhe gjithashtu si ushqim.
 • Oqean i hapur: Meqenëse oqeanet mbulojnë një pjesë të madhe të Tokës, të quajtur për këtë arsye "planeti blu", nuk është për t'u habitur që ekziston një larmi e madhe e përbërësve abiotikë dhe biotikë. Këto varen kryesisht nga thellësia e ujit dhe gjerësia gjeografike.

Ekosistemet e përziera

Siç sugjeron emri i tyre, ekosisteme të përziera ato janë një përzierje e dy ose tre mediumeve të ndryshme. Prandaj, mund të dallojmë sa vijon:

 • Ekosistemet tokësore-ujore: Ato krijohen në ato zona ku lumenjtë përmbytin tokën. Ato do të ishin, për shembull, këneta dhe ligatina.
 • Ekosistemet detare-tokësore: Ato gjenden në terrene shkëmbore ku zbaticat dhe zbaticat rrjedhin.
 • Ekosistemet detare-ujore-tokësore: Ato formohen në grykëderdhjet e lumenjve, ku bashkohen deti dhe uji i lumit.

Ekosistemet: Llojet sipas origjinës së tyre

Ekosistemet mund të jenë me origjinë artificiale ose natyrore.

Kur klasifikojmë ekosistemet sipas origjinës së tyre, mund të dallojmë natyror dhe ato artificiale. Të parat janë ato që tashmë ekzistojnë në vetvete, por ndërhyrja njerëzore mund t'i ndryshojë ato. Këto përfshijnë pyje tropikale, shkretëtirë, shkurre kserofite, shkëmbinj nënujorë koralorë, këneta, grykëderdhje dhe rajone polare.

Nga ana tjetër kemi ekosisteme artificiale. Këto janë ndërtuar nga qeniet njerëzore dhe, në përgjithësi, kanë ndryshuar ekosistemet natyrore tashmë ekzistuese. Duke qenë sete të krijuara nga ne, ato mund të gjenden në të gjithë botën dhe janë shumë të larmishme. Disa nga këto ekosisteme artificiale do të ishin, për shembull, kopshtet botanike, sistemet bujqësore, parqet rekreative, serrat dhe plantacionet pyjore, ndër të tjera. Edhe kopshtet private, pemishtet dhe zonat urbane mund të konsiderohen pjesë e këtij grupi.

Në përgjithësi, ne tashmë e dimë se çfarë lloje të ekosistemeve ekzistojnë dhe si t'i dallojmë ato. Duhet të theksohet se është jashtëzakonisht e rëndësishme t'i ruani ato, pasi ato janë të nevojshme për të ruajtur një ekuilibër në Tokë dhe për të ruajtur mjedisin.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.